Paweł Brygman

chirurg, specjalista urolog

Gabinet lekarski:

Toruń, ul. Filtrowa 29B
tel. 0 56 62 35 605

 

Co to jest prostata?

Prostata, nazywana inaczej sterczem lub gruczołem krokowym, jest to gruczoł obecny u każdego mężczyzny, znajdujący się pod pęcherzem moczowym. Prostata wydziela substancje wchodzące w skład nasienia.

U małego chłopca jest nieduża, powiększa się dopiero wraz z wiekiem. Po czterdziestym roku życia bardzo często dochodzi do pobudzenia jej wzrostu, często konsekwencją tego jest powstanie
choroby, zwanej łagodnym rozrostem stercza. Statystyki mówią, że tego typu zaburzenia występują u ponad 45% mężczyzn po pięćdziesiątym roku życia. Ze względu na fakt, że gruczoł krokowy otacza cewkę moczową, choroba może powodować różnego stopnia zaburzenia odpływu moczu.

    Przyczyn nadmiernego rozrostu prostaty nie są do końca znane. Na pewno mają na to wpływ czynniki metaboliczne, dietetyczne oraz związane z wiekiem zaburzenia wydzielania męskich hormonów płciowych. Wiadomo też, że pewne zachowania sprzyjają rozwojowi choroby.

Leczenie

Leczenie prostaty zależy od stopnia jej zaawansowania, a o doborze metody decyduje urolog. Zawsze jednak trzeba pamiętać, że operacja, czego panowie boją się najbardziej, to ostateczność. I że im wcześniej pacjent zgłosi się do lekarza, tym większe prawdopodobieństwo, że zabiegu uniknie.